http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/10-belfold/6350-atadtak-magyarorszag-legnagyobb-naperomuvet-a-matraban#sigProIdb7a88c9dc1
Magyarország legnagyobb fotovoltaikus erőművét adta át szerdán a Mátrai Erőmű Zrt. a Mátrában, az Őzse-völgyi zagytározó sík felületén.
A Mátra lábánál mintegy 6,5 milliárd forintos ráfordítással megépült létesítmény 16 megawattos (MW) teljesítményű. A fejlesztéssel Közép-Európa legnagyobb kapcsolt szén- és megújuló-energia erőműve jött létre.
A cég tájékoztatása szerint a Mátrában, az Őzse-völgyi zagytározó sík felületén 30 hektáron kialakítandó szolármezőn 72 ezer 480, déli irányba tájolt napelemet helyeztek el. Az innen nyert energiát a meglévő távvezeték-hálózatba táplálják be, ezzel egy kisebb város, mintegy négyezer háztartást képesek ellátni zöldenergiával.
A felerészt az erőmű által biztosított forrásból, felerészt pedig fejlesztési adókedvezmény igénybevételével megvalósult beruházás mintegy 24 ezer tonnával csökkenti a magyarországi széndioxid-kibocsájtást.
"Maradni fogunk, és a magyar energiagazdaság minden szereplőjével közösen fogjuk alakítani a magyarországi energiagazdálkodás jövőjét" - jelentette ki Marie-Theres Thiell, a részvénytársaság felügyelőbizottságának elnöke, utalva arra, hogy az RWE éppen húsz esztendeje van jelen Magyarországon.
Hangsúlyozta, hogy ma büszkék erre az RWE-csoporton belül is egyedülálló létesítményre, bár 2013-ban, a beruházás tervezésekor még komoly "turbulenciák" jellemezték a magyar energiagazdaságot, és az erőmű fő tulajdonosa, a német RWE-csoport még korántsem volt biztos abban, hogy további fejlesztéseket kíván végrehajtani Magyarországon.
Bernhard Lüschper, a zrt. igazgatóságának elnöke arról beszélt, hogy egy fotovoltaikus erőmű megépítése új fajta gondolkodásmódot feltételez. "Gondolatváltás időszakát éljük, jól látható, hogy van jövője az ilyen irányú fejlesztéseknek" - mondta.
A Mátrai Erőmű Zrt. 74 százalékban a német RWE Power AG., illetve az EnBW csoport tulajdonában van, 26 százalékát pedig a Magyar Villamos Művek Zrt. birtokolja.
A 950 MW beépített teljesítménnyel rendelkező erőmű Magyarország legnagyobb lignittüzelésű erőműve és az energiaszektor második legnagyobb áramtermelő üzeme, amely a teljes magyar éves villamosenergia-felhasználás 15 százalékát állítja elő.
A mintegy 2100 embert alkalmazó társaság nettó árbevétele 101,5 milliárd forint, adózott eredménye pedig 8,9 milliárd forint volt 2014-ben, míg 2013-ban 95,6 milliárd forint nettó árbevételt, és 10,5 milliárd forint nyereséget könyveltek el.
Forrás: MTI