Út a vendéglátóiparba
A vendéglátóipari szakiskola pályaválasztási felelősének tanácsait hallhatjuk a szakmaválasztás kapcsán. A sásdi szakiskola családias, kedves, jól felszerelt tankonyhával rendelkezik, oktatóik, tanáraik pedig egy emberként állnak a gyerekek mellett. Szakácsként inkább a férfiak, cukrászként pedig a nők remekelnek. Szakács, cukrász, felszolgáló tanulókkal beszélgettünk szakmájuk nehézségeiről, szépségeiről. (Sebőkné Pinczés Andrea, Schneiderné Szabados Ildikó, Deli Patrícia Tünde, Karmacsi Gábor, Keserü Levente Mátyás, Lázár Henrietta, Ferencz Amanda)
Hasonló videók
Beiskolázási és képzési információk az 501-es szakképző iskolában
Az iskola legfőbb képzési iránya a fémipar, a diákok az első évben egy egységes fémipari alapozó képzésre jelentkezhetnek. A másik ág a kereskedelmi értékesítő szak, mely igen szerteágazóan kínál elhelyezkedést. A jelenlegi szakképzési törvény megengedi, hogy bárki beiratkozzon, ha már végzett akár két OKJ-s tanfolyamot, akkor is. Maximum 25 éves korig lehet nappali tagozaton tanulni. Az idősebbek felnőttképzési jogviszony keretében számtalan szakmát tanulhatnak. (Kovács Balázs)
Ismerjük meg a selyemfestészetet (Nagy Mária)
A művészetnek lélekharmonizáló hatása van - kezdi mondandóját a művésznő. Nagy Mária selyemfestőre kilenc éve talált rá ez az anyag. Hosszú a folyamat, mire a selyemhernyóból fonál lesz és aztán egy ilyen alkotás megszületik. A munka folyamataiba, technikáiba avatja be nézőinket az alkotó. Különös hangulatba kell kerülni az alkotás folyamán.
Bemutatom kedvenc helyem a városban - Kovács Balázs
A szakiskola igazgatója a régi Majakovszkij utcai egykor volt óvodát tartja kedvenc helyének. Balázs nem volt jó gyerek, de az óvodából csak kétszer lógott meg. Mára az óvoda épületéből lakásokat alakítottak ki, de a szép gyerekkori emlékek megmaradtak.
Pro Urbe díjat kapott városunk szakiskolája (Kovács Balázs)
A szakiskola elmúlt hetven éves munkásságáért, oktatásért, képzésért, a várossal való együttműködésért kapta a megtisztelő kitüntetést. Az igazgató kiemelte, fontosnak tartják az iskolán kívüli nevelést is. Mi is gratulálunk a Pro Urbe díjhoz!
A mézeskalács készítés rejtelmei (Wágnerné Kovács Sarolta)
Hosszú évek óta készíti mézeskalácsait Wágnerné Kovács Sarolta, de mióta hat éve nyugdíjba ment a tanítás után, kezdte igazán beleásni magát ebbe a munkába. Sarolta kézműves vásárokban árulja termékeit, de külföldről is érkeznek megrendelések. A hagyományos téli motívumok mellett mára már egész évben aktuális munkáit is keresik.
22 éve foglalkozom bőr ékszerek készítésével (Szakács Alíz)
Szakács Alíz bőrműves alkotásai is megtekinthetők a helyi múzeum kiállítótermében. Alíz egyedi technikával készít karkötőket, nyakláncokat, mellényeket. A tábla natúr bőrt felhasítani, gömbölyíteni kell, mielőtt hozzálát a valódi alkotáshoz. Az ékszereket tűzzománc kövek díszítik.
Ismerjenek meg egy ritka, de annál érdekesebb mesterséget, a lószőrékszer készítést
A helyi múzeum kiállítótermében csodálhatjuk meg Veronika különleges ékszereit, melyeket lószőrből készít. A régióban egyedül a fiatal alkotóművész foglalkozik ezzel a mesterséggel. Veronika bemutatja az ékszerek elkészítésének fontos lépéseit, az előkészítést és a fonást. Alkotásait többnyire rendelésre készíti el, egy egyszerűbb munka pár óra alatt elkészül. (Ungvári Veronika)
Fontos a nyári szezonban is a gyantázás (Baráth Boglárka)
A nyári időszakban a lenge ruhákban több testrészünk kilátszik. Ilyenkor fontos hogy komfortosan érezzük magunkat. Bogi részletesen elmagyarázza a gyantázás menetét különböző testrészeken, tanácsokkal látja el a kezelésre érkezőket. Újabban férfiak is járnak szépségszalonba, egyre nagyobb az igény a szépészeti kezelésekre az erősebb nem körében is.