http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/11-komlo/8096-ujabb-alkotasok-kerulnek-hamarosan-kozgyujtemenybe#sigProIdcce9f72807
Csernus Tibor hat festménye, valamint Benczúr Gyula monumentális alkotása kerül hamarosan közgyűjteményekbe a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Értéktár programjának eredményeként - tájékoztatta a jegybank pénteken az MTI-t.
Az összegzés szerint 880 ezer euró (mintegy 270 millió forint) értékben a jegybank tulajdonába került Csernus Tibor (1927-2007) Kossuth- és Munkácsy-díjas grafikus és festőművész hat alkotása, valamint 400 ezer svájci frank (több mint 110 millió forint) értékben Benczúr Gyula (1844-1920) XVI. Lajos és családja elfogatása című festménye. Csernus Tibor alkotásai közül a jegybank tulajdonába került a Kékrops lányai (1985-1986); az Atalanta és Hippomenész (1986); a József és testvérei (1987); az Absolom (1987); a Csendélet szilvákkal (1983) című alkotások mellett egy 1987-ben festett cím nélküli kép is.
A Magyar Nemzeti Bank az Értéktár program keretében megvásárolt műkincseket a jogszabályok által meghatározott ötéves letétbe közgyűjteményekbe helyezi el, így Csernus Tibor megvásárolt munkái közül három - az Absolom, az Atalanta és Hippomenész, valamint a cím nélküli alkotás - a tervek szerint a pécsi Janus Pannonius Múzeumba kerül.
A József és testvérei, a Csendélet szilvákkal és a Kékropsz lányai, valamint Benczúr Gyula XVI. Lajos és családjának elfogása című festménye a 2018-ban megnyíló felújított Szépművészeti Múzeumban kap helyet - tartalmazza a közlemény.
Az összegzés felidézi, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2014 januárjában indította el műkincs-visszavásárlási Értéktár programját, amelynek célja az elmúlt történelmi periódusokban különböző okok miatt külföldre vagy külföldi tulajdonba került magyar vagy külföldi művészek által alkotott, jelentős művészeti értéket képviselő műkincsek minél nagyobb hányadának visszaszerzése Magyarország számára, valamint a hazai hagyatékokban fellelhető legfontosabb műkincsek megvásárlásával azok szétszóródásának megelőzése.
Az Értéktár programot Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke vezeti, a program koordinálására, a műkincsek eredetiségének, művészettörténeti jelentőségének és értékének meghatározására a hazai országos közgyűjtemények vezetőiből és más neves szakértőkből, valamint a jegybank alelnökéből álló Tanácsadó Testületet állítottak fel. Az Értéktár programban megvalósult vásárlásokat minden esetben teljes körű értékbecslés előzi meg - olvasható a közleményben.
Az Értéktár program megvalósítására az MNB Igazgatósága 100 millió eurós, mintegy 30 milliárd forintos keretet különített el 2018 végéig. Az MNB Értéktár programjának keretében eddig megvásárolt tárgyakról és gyűjteményekről részletes leírást a jegybank honlapján az Értéktár menüpont alatt találnak az érdeklődők.
Forrás: MTI