http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/13-iq100/10611-az-eddig-stabilnak-velt-kelet-antarktiszi-gleccserek-is-olvadnak#sigProId671ccdc13e
Először észlelték jelentős mértékű olvadás jeleit az eddig stabilnak vélt kelet-antarktiszi gleccserek egy részénél - közölte az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
Az Antarktika nagyjából kétharmadát kitevő kelet-antarktiszi régióról eddig úgy vélték a kutatók, hogy ezt a térséget kevésbé fenyegetik azok a drasztikus változások, amelyek a Nyugat-Antarktisz és az Antarktiszi-félsziget sérülékeny jégtakaróit sújtják.
A műholdas felvételek tanúsága szerint azonban a kelet-antarktiszi partvonal nagyjából egynyolcad részén vékonyodnak a gleccserek és nagyobb sebességgel mozognak - írja a BBC hírportálja.
A szakemberek szerint ha ez a folyamat nem változik, az a jövőben hatással lesz a globális tengerszintre. Az Antarktika ezen régiójának vízgyűjtő medencéiben elegendő jég van ahhoz, hogy 28 méterrel megnövelje a globális tengerszintet, amennyiben teljesen elolvad.
Catherine Walker, a NASA Goddard Űrközpontjának gleccserkutatója az Amerikai Geofizikai Unió (AGU) őszi találkozóján ismertette az eredményeit Washingtonban.
A szakember szerint azt már korábban megállapították, hogy a kelet-antarktiszi Totten-gleccser olvadni kezdett, feltehetőleg az óceán mélyéről feljövő melegebb vizek hatására. A műholdas felvételekből most az is egyértelműen kiderült, hogy a Totten szomszédságában lévő gleccserek is olvadni kezdtek.
A legjelentősebb jégveszteséget a Vincennes-öböl területén észlelték, ahol 2008 óta csaknem 3 méterrel csökkent a gleccserek magassága és nagyjából 3 százalékkal nőtt a sebességük.
Ezen jégárak esetében is a változékony tengeri jég és a széljárás miatt a felszínre kerülő meleg óceánvíz számlájára írható az olvadás.
Forrás: MTI / bbc.com