http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/13-iq100/12357-bionikus-szivet-fejlesztettek-ki-a-mesterseges-szivbillentyuk-tesztelesere#sigProId78af83bcfb
Bionikus szívet fejlesztettek ki kardiológiai eszközök, többek között mesterséges szívbillentyűk tesztelésére a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutató.
A Science Robotics tudományos lap aktuális számában megjelent tanulmányukban beszámoltak a "robotszívről", amely az élő szív verését utánozza.
Az úgynevezett biorobotikus hibrid szerkezet a MIT mérnökei szerint lehetővé teszi a mesterséges billentyűk és más kardiológiai eszközök - szívritmusszabályzók, defibrillátorok - tesztelését anélkül, hogy állatkísérleteket kellene végezni.
A kutatócsoport úgy véli, a bionikus szívet emberi műszív kifejlesztéséhez is fel lehet használni a jövőben.
A bionikus szívhez kialakítottak egy robotikus izomszövetet, amely a szív belső izomfalát modellezi, és beburkolták vele egy sertés szívének belsejét, a szöveteket az általuk tervezett TissueSil nevű szilikonos szövetragasztóval illesztették egymáshoz.
A robotikus izomszövet képes volt a szív természetes izomrostjait utánozva összepréselni a szívbelsőt, hasonlóan ahhoz, ahogy a természetes szívizom pumpálja a vért.
A robotikus szívizmot buborékfóliához hasonlították, amelynek buborékait kívülről felfújták, ezzel idézték elő az összehúzódást.
A kutatók irányítani tudták a bionikus szív működését, szabályozták az összehúzódások számát, a szív összehúzódási képességét és a szívverésenként pumpált vér mennyiségét, amivel kardiológiai betegségeket is modellezhetnek.
Az új eszközzel a kutatók gyorsabban elvégezhetik a mesterséges szívbillentyűk "finomhangolását", lényegesen csökkentve ezzel a kardiológiai eszközök kialakításának költségeit.
Forrás: MTI / news.mit.edu