Az euróövezet válsága nem oldható meg csupán monetáris eszközökkel, komoly intézményes változtatások szükségesek. Egyre több európai szakértőnek ez a véleménye.

Az EU soros, októberi csúcstalálkozója előtt ismét kiéleződött a vita az uniós jövőről. A szakértők már nem is annyira a valuta, mint sokkal inkább a politikai egyesülés jövőjét, távlatait vitatják. A fő tézis: Európának le kell küzdenie az országok közötti szociokulturális ellentmondásokat. Az adósság tűzvészét már nem lehet csak sokmilliós hitelekkel eloltani. Amíg a németek és hollandok - akiknek zsebéből veszik ki ezt a pénzt - nem tudatosítják magukban, hogy nem a megunt görögöket, hanem az egységes Európában élő testvéreiket mentik meg, a válságot nem lehet megoldani. Sőt: a krízis elvezethet az EU felbomlásához. Az aggodalmak nem alaptalanok. Ha az Európai Unió létrehozásáról ma hoznának döntést referendum útján, Németország lakosságának több mint a fele az egyesülés ellen szavazna.

A 90-es évek elején nagyságrenddel volt kisebb a szkeptikusok aránya. Akkor úgy tűnt, hogy az államok fölötti egyesülés jött létre, ami segíthet a kontinens problémáinak megoldásában. De a gazdasági krízis azt mutatta, hogy nem elég az eszményekbe vetett hit.

Az EU alapvető problémái megoldatlanok. A pénzügyi diéta, amit előírtak a bajba jutott országoknak, nem gyógyír a válság ellen. Viszont elvezetett a gazdasági növekedés lelassulásához és a társadalmi tiltakozáshoz. Az utóbbihoz a fiatalok közötti nagyarányú munkanélküliség is hozzájárult –mondja Isabelle Gueret francia pszichológus.

- A fiatalok a globalizáció szellemében nőttek fel. Szerepet játszottak a valóban nyitott határok, a diákcserék programja, így a nagyhírű Erasmus program. De most egész Európában érezhető a válság kiváltotta aggodalom. A fiatalok jól látják, hogy az egységes Európa mechanizmusa bajban van.

Az Európai Unió kialakulása a gazdasági fellendülés hullámán történt. Az euróövezet létrehozása a 90-es évek végére esett, amikor lezárul a válság, de az összeurópai eszme iránti bizalmi hitel még olyan nagy volt, hogy szemet hunytak a meglevő problémák fölött. Ilyen volt az, hogy több ország - Olaszország, Görögország - nem felel meg az egységes valutatérség kemény követelményeinek. Ez pedig adósságválsághoz vezetett. Minél erősebbek lesznek az ellentmondások az Európai Unión belül, annál gyorsabb lesz a kimenetel, vagyis a széthullás. Az európai vezetőknek demonstrálniuk kell a piacok számár, hogy képesek megállapodni a legfontosabb kérdésekben. Ezek között a fő: a nemzeti szuverenitás egy részéről való lemondás az európai hatalmi szervek javára. De egyelőre az EU vezetői még az európai bankmechanizmus funkcionálásában sem tudnak megegyezni. Ennek a kérdésnek a rendezését a júniusi csúcsról elnapolták az októberire.

Forrás: ruvr.ru

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 80 151 709 megtekintés

Videó: 52 668 045 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7535894

Jelenleg az oldalon

10
Online

Interreg CE1013 REFREsh