http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/interreg-refresh2020/11-komlo/15115-emlekmuvek-es-strukturak-kerteszfi-agnes-kiallitasa-a-pecsi-modern-magyar-keptarban#sigProIdcf640ea05c
Emlékművek és struktúrák címmel nyílik meg Kertészfi Ágnes kiállítása a Modern Magyar Képtárban (Pécs, Papnövelde utca 5.) 2022. február 18-án 15 órakor.
Kertészfi Ágnes iparművészeti, dekoratív vagy funkcionális építészeti üvegmunkái mellett, melyek különböző épületek elemeiként alárendelt részei az architektúráknak, autonóm, képzőművészeti ambíciójú kisplasztikái – az 1980-as, 1990-es évek emlékművek szobrainak sorozata – szintén építészeti inspirációjúak, de önálló üvegarchitektúrák.
Az egyszerű, geometrikus elemekből építkező alkotások zártsága két művészettörténeti időt kapcsol egymáshoz: a klasszikus winckelmanni „nemes egyszerűség és csendes nagyság” a minimalizmus elveivel találkozik. Ezeknek a kisplasztikáknak harmonikus arányok létrehozta kicsiny monumentalitása egyúttal forma és anyag egyensúlyát, egymáson nyugvó csendes transzparenciáját ábrázolja. A művek anyaga, az üveg – az építészeti modernitás utópikus emblémájaként Kertészfinél formailag illeszkedve a pécsi Bauhaus hagyományhoz – így nemcsak technikai-, technológiai feltétel, hanem esztétikai kategória is.
Ugyanígy letisztult, áttetsző üvegszínek és minimalizált motívumok jellemzik a 2010-es évek végén készült struktúrák-sorozat műveit, melyeknél az áttört alakzatok finoman modellált konstruktivista kompozíciókat hoznak létre.
A Modern Magyar Képtárban megrendezett kamarakiállítás Kertészfi Ágnes életművének ezt a két, egymással összefüggő formakoncepcióját, emlékművek és struktúrák viszonylatait mutatja be.
Minden üvegszobor közvetett komponense a fény, melynek megfoghatatlan szétáradása ezeken a szobrokon geometriák szerkezeteibe rendeződik. Az üveg klasszikus modernsége Kertészfi Ágnes plasztikáival Paul Scheerbart fiktív üvegarchitektúráit idézi, melyek egyike a Lésabendió című, 1913-ban megjelent aszteroid regényben is felbukkan: a Pallas nevű égitest végletekig rugalmas testű lakói a bolygó egyik magas hegycsúcsán üldögélve csendesen csodálnak egy hatalmas üvegtornyot, mely voltaképpen egy világítótorony, s feladata a hosszú éjszaka megvilágítása, mely a Pallas bolygón annyi, mint a Földön egy hónap.
Kertészfi Ágnes kiállítása – földlakók és földönkívüliek ámulására – több mint egy hónapig látható a pécsi Modern Magyar Képtárban.
Forrás: Janus Pannonius Múzeum