http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/10-belfold/12296-nebih-orszagszerte-zartan-kell-tartani-a-baromfit#sigProId56804f6be5
Az országos főállatorvos elrendelte a baromfik zárva tartását Magyarország teljes területén annak érdekében, hogy tovább csökkenjen a vadon élő madarakkal az érintkezés lehetősége, és ezáltal a baromfiállományok madárinfluenza vírussal történő fertőződésének kockázata - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a honlapján szerdán.
Az országos főállatorvos január 16-án megjelent határozatában előírt zártan tartás azokra a gazdaságokra vonatkozik, ahol az állatok kifutója felülről és oldalról nem védett megfelelő erősségű madárhálóval.
A közlemény szerint továbbra is érvényes a baromfitelepek járványvédelmi minimum feltételeit tartalmazó 2017-es főállatorvosi határozat, amely az állományok közötti terjedés megakadályozását szolgálja az állattartó létesítmények járványvédelmi zártságának fokozásával. Ezen előírások között szerepel például, hogy a takarmányt zárt, fedett helyen kell tartani, nyílt vízből pedig tilos itatni. Az állatok almozására használt anyagot szintén meg kell óvni a vadmadarakkal való érintkezéstől.
Azok, akik nem tartják be az előírásokat, egy járványkitörés esetén elesnek az állami kártalanítástól - írták.
A baromfik zárva tartását azt követően rendelte el az országos főállatorvos, hogy január közepén madárinfluenza vírus jelenlétét mutatták ki a Komárom-Esztergom megyei Ács település egy nagy létszámú pulykát tartó gazdaságában, majd a Hajdú-Bihar megyei Létavértes településen egy szintén nagy létszámú állományú kacsatartó telepen.
A Nébih a honlapján azt is közölte, hogy az Állategészségügyi Világszervezetnek (OIE) tett bejelentést követően több ország - főként távol-keleti - jelezte, hogy ideiglenesen megtiltják Magyarországról élő baromfi és különböző baromfi termékek kiszállítását.
A belföldi és az Európai Unióba történő kiszállítások a korlátozás alá eső területeken kívül zavartalanul folyhatnak - tették hozzá.
A felsorolás szerint egész Magyarország területéről megtiltotta Kína a víziszárnyas- és baromfihús importját, Dél-Korea az élő baromfi, a baromfihús és étkezési tojás, Tajvan a baromfi és baromfitermékek, az Egyesült Arab Emírségek az élő szárnyasok, Izrael a baromfi genetikai anyag, SPF tojás, étkezési tojás, baromfihús, toll és fogságban tartott madarak importját.
Japán, Hongkong és Szingapúr az érintett két megyére - Komárom-Esztergom és Hajdú-Bihar - vonatkozóan vezetett be import tilalmat baromfikra és különféle baromfitermékekre.
Forrás: MTI