http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/11-komlo/11716-felavattak-a-bat-pecsi-dohanygyar-uj-uzemet#sigProId8e34a773ee
A gyáregységgel a British American Tobacco új fejezetet nyitott a hazai dohányiparban.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint dr. Hoppál Péter országgyűlési képviselő jelenlétében adta át új üzemét a British American Tobacco vállalatcsoport, amelyben új típusú, füstmentes termékek készülnek. A több mint 7,5 milliárd forintos beruházással a nagymúltú pécsi dohánygyár – hazánkban elsőként – potenciálisan kevésbé kockázatos nikotinpárnák gyártására szolgáló egységgel bővült.
Tovább bővíti gyártókapacitását Pécsen a British American Tobacco, a világ egyik vezető dohányipari vállalata. A több mint 7,5 milliárd forintos beruházással a BAT megerősítette, hogy Magyarország és a város fontos szerepet tölt be hosszú távú stratégiájában. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Baranya megye és Pécs város képviselőivel, valamint a BAT európai régiós vezetőivel együtt ünnepélyes keretek között adta át az első új gyártósort.
„Megtisztelő, hogy a világ egyik legnagyobb vállalata Magyarország és a magyar emberek mellett tette le a voksát, amikor idehozta ezt az újabb beruházását is, amivel a pécsi gyár lett a BAT harmadik legnagyobb egysége Európában” – emelte ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a beszédében.
„A Modern Városok Program elindításával Orbán Viktor miniszterelnök világossá tette, hogy a Kormány minden eszközzel támogatja Pécs újraiparosítását. Ebben Pécs városának az egyik legnagyobb és legfontosabb partnere a British American Tobacco. Mindannyian abban vagyunk érdekeltek, hogy Pécs régióközponti szerepét megerősítve egy fejlődő és sikeres várost szolgáljunk” – tette hozzá dr. Hoppál Péter országgyűlési képviselő.
„Több okból is Pécset találtuk a legalkalmasabbnak erre a fejlesztésre. Az egyik az a széleskörű szakértelem, amellyel a magyar kollégák eddig három, most pedig már négy teljesen különböző típusú termék gyártását is lehetővé teszik” – hangsúlyozta Bernd Meyer, a BAT Európai és Észak-Afrikai Régió gyártásért felelős igazgatója. Beszédében elmondta, most egy gyártósor működik, de 2020 végéig további 5 gyártósor telepítését tervezik. Kiemelte, hogy a BAT célja, hogy a fejlesztés végére több mint 100 munkahelyet teremthessenek, és ezzel a pécsi gyár lehessen a BAT egyik legnagyobb nikotinpárnagyára a világon. A termékek exportra készülnek, megcélozva az észak-európai, valamint a német, az osztrák, a cseh, illetve a svájci piacokat. A jövő évben a gyár idei termelésének volumenét 3,5-szeresére tervezik növelni.
A beruházás egy új fejezet kezdetét jelöli. A BAT elkötelezett, hogy vezető szerepet vállaljon a dohányipar átalakításában, amelynek célja a dohányzáshoz köthető ártalmak csökkentése. A BAT vállalatcsoport több mint 1500 kutatója dolgozik világszerte innovatív, újgenerációs termékek fejlesztésén, és 2015 óta több mint 1600 szabadalmát jegyezték be. „Tavaly sikeresen vezettük be a nyílt rendszerű Vype e-cigarettánkat, amellyel egy potenciálisan kevésbé káros alternatívát kínálunk a felnőtt dohányzóknak. A füstmentes termékek egy más típusának gyártásával Magyarország tovább erősíti kulcsszerepét a dohányipari átalakulásban” – emelte ki Sacha Ruffier, a BAT Észak-Közép-Európai Alrégió igazgatója.
Az új gyártósoron nikotinpárnák gyártása kezdődik el. Ez a füstmentes termékkategória is a hagyományos cigarettákhoz képest potenciálisan kevésbé káros termékek körét bővíti. A nikotin ebben az esetben egy teafilterhez hasonló párnán keresztül juthat a szervezetbe. A nikotinpárna tartalmazhat fehér dohányt, de van olyan változata is, amely dohánymentes, ebben többek között nikotinsó és mikrokristályos cellulóz található.
A British American Tobacco és a BAT Pécsi Dohánygyár Kft.
A 110 éves pécsi dohánygyárat 1992-ben vásárolta meg a British American Tobacco, és azóta több mint 40 milliárd forintnyi beruházást valósított meg hazánkban. A vállalatcsoport 200 országban több mint 200 márkát forgalmaz és 55 ezer alkalmazottat foglalkoztat. Éves bevétele eléri a 24,5 milliárd angol fontot. A magyarországi leányvállalat első két pécsi üzeme a száztízéves múltra visszatekintő Pécsi Dohánygyár és a Szivarkagyár közel nyolcszáz alkalmazottjával világszerte harminc piacot lát el.
Fotók: MTI