A PTE Műszaki és Informatikai Kar történeti épületdiagnosztikai és rehabilitációs szakot indít. A szakmérnöki célkitűzés: a területen dolgozó szakemberek számára speciális módszertani és gyakorlati tudás átadása.

A gazdasági környezet ill. az elmúlt időszak jogszabályi változásai egyre jobban megkövetelik, hogy az örökségvédelem területén olyan szakmailag képzett, innovatív és holisztikus szemléletű, projektorientált szakemberek tervezzék és irányítsák a munkálatokat, akik alaposan ismerik a történeti épületek diagnosztikai módszereinek elméletét és gyakorlatát. A pécsi képzés erre fókuszál, elméleti megalapozással, majd kiemelten a gyakorlat területén bemutatva, elemezve a legjobb megoldási lehetőségeket, technikákat. Ennek a gyakorlati megvalósítására igen alkalmas a Dél-Dunántúli Régió örökségekben gazdag területe.

A továbbképzés elsődleges célja, hogy a felújítások gyakorlati problémáit elemezve, a helyszínen, a felújításokban részt vevő, az adott technikában, technológiában jártas és kompetens szakemberek segítségével sajátítsák el a hallgatók az alapvető hagyományos és korszerű diagnosztikai, felmérési épületpatológiai, kutatási, helyreállítási módszereket, melyeket munkájuk során hasznosítani tudnak.

A műszaki oldalt erősítő két markáns pécsi specialitás, a műemléki szerkezetek roncsolásmentes vizsgálata és diagnosztikája, valamint tervezési oldalról a BIM – az intelligens épületmodellezés. Hallgatóinknak lehetősége van e két egyetemi kutatócsoport munkájába, a legfrisseb technikai háttér alkalmazási lehetőségeibe is bepillantást nyerni.

A műemlékvédelem multidiszciplináris jellegéből adódóan – a szakterületen együttműködő szakemberek közös munkájának a javítását is célul tűztük ki. A szándékot a közreműködő oktatók köre is tükrözi. Építész, régész, művészettörténész, a történelem segédtudományait művelő bölcsész éppúgy részt vesz a munkában, mint gyakorló műemléki tervezők és szakemberek is. Együttműködünk továbbá a releváns budapesti és egyéb országos szakmai képzőhelyekkel, műemlékfenntartó technikus, műemléki helyreállító szakképző intézményekkel.

Jelentkezhet minden építészmérnöki vagy építőmérnöki, illetve kertépítész, restaurátor, bölcsész valamint más egyetemi, vagy főiskolai diplomával rendelkező (pl. jogász, közgazdász), a műemlékvédelemben dolgozó szakember.

A tanulmányi idő négy félév.A képzés három ismeretkörre épül.  A történeti tárgyak és a tervezéselmélet adják az alapozást. A szakmai törzsanyagot a történeti épülethelyreállítások folyamata adja, az épületdiagnosztikától, a műemléki kutatási dokumentáción át a helyreállítások kivitelezésének gyakorlatáig. A kiegészítő ismeretkört a társtudományok, valamint az örökségvédelem jogi, szabályozási környezete jelentik.

Az alapképzésben (BSc; BA) és a mesterképzésben (MSc; MA) diplomával rendelkezők, alapdiplomájuk megjelölésével „Történeti épületdiagnosztikai és rehabilitációs szakmérnök vagy szakember” oklevelet kapnak.

Forrás: PTE Műszaki és Informatikai Kar

 

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 80 134 000 megtekintés

Videó: 52 651 304 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7534828

Jelenleg az oldalon

4
Online

Interreg CE1013 REFREsh