http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/11-komlo/9430-sok-tortenet-egy-nemzetiseg-hatvan-foton#sigProId4af7be51a4
Mi köti össze a horvát színésznőt és az alpolgármestert a szerb ornitológussal és a kováccsal? A választ megtudhatjuk az ulmi Dunai Sváb Múzeum (Donauschwäbisches Zentralmuseum) gondozásában készült fotókiállításon, amely április 5-éig a JPM Múzeum Galériában (Pécs, Káptalan u. 4.) tekinthető meg.
A többiek között – Egy nemzetiség – sok történet. E címet viseli Dragoljub Zamurović, Belgrádban élő fotóművész kiállítása, amely Horvátország, Románia, Szerbia és Magyarország német nemzetiségének mindennapjait örökíti meg. A tárlat az alkotó hatvan színvonalas portréfotóján keresztül a legkülönbözőbb életkörülményeket elénk tárva mutatja be a Horvátországban, Magyarországon, Romániában és Szerbiában élő német nemzetiség mindennapjait.
A portréalanyok között szerepel horvát színésznő, alpolgármester, szerb ornitológus, kovács, román pék, temetőőr éppúgy, mint egy magyar borász, egy fazekas…, és bizony még sokáig sorolhatnánk a szereplőlistát. Az összekötő kapocs pedig az, hogy mindannyian a dél-kelet-európai dunai svábok közösségéhez tartoznak.
A portrékhoz rövid, az identitásról szóló személyes vallomások is kapcsolódnak, ezek együtt lesznek a fenti országokra jellemző kisebbségi lét szubjektív mutatói. A művész a témával kapcsolatos motivációjáról a következőképpen vallott: „Fontos volt számomra, hogy megmutassam, hogyan is élnek ma a dunai svábok. Számtalan kiállítást rendeztek már a házaikról, temetőikről, templomaikról, valamint arról is, hogyan éltek régebben. Egy valamiről azonban nem láttam ez idáig semmit: a mai életükről.”
A színvonalas fotókiállítás az ulmi Dunai Sváb Múzeum (Donauschwäbisches Zentralmuseum) gondozásában készült, Ulm után bemutatkozott a román Arad és Szatmárnémeti múzeumaiban, és most a magyarországi útját Pécsett kezdi meg.
A kiállítás 2018. március 8-án 16.00 órakor nyílik meg a Múzeum Galériában (Pécs, Káptalan u. 4.), majd április 5-ig látogatható hétfő kivételével naponta 10-18 óráig.
Forrás: Janus Pannonius Múzeum