Készpénz-nélküli társadalom. A kifejezés mindenkinek ismerősen hangzik, hiszen az elmúlt néhány évtized során egyre gyakrabban hallani a médiában. Első hallásra talán sokaknak egy sci-fi film jelenetei ugranak be, ami valahol a távoli vagy nem is olyan távoli jövőben játszódik. Próbáljunk meg egy pillanatra elrugaszkodni a jelen valóságtól és hangolódjunk a Különvélemény és hasonló filmek által elénk tárt világra és megtudhatjuk, mire számíthatunk a jövő kereskedelmétől.

Mit jelent a készpénznélküliség? Mire van szükség ahhoz, hogy a készpénz-nélküli társadalom sci-fiből valósággá váljon?

Csúcstechnológia

Nem is olyan régen a mágnes csík számított a kereskedelem legmodernebb formájának, ma a hasonló méretű műanyag kütyüt igénylő RFID (rádiófrekvenciás azonosító) technológia sem különbözik sokban ettől, azzal a különbséggel persze, hogy az ilyen chippel ellátott áruk nyomon követhetőek. A technológia egy kiszámíthatatlan szörnyeteggé alakult. Elég megnézni a „komputeragy interfészt” és nyilvánvalóvá válik, hogy a világ gyorsabb ütemben „fejlődik”, legalábbis a nyomon követés és az informatika terén, mint legtöbben gondolják. A komputeragy interfész lényege, hogy a felhasználó agyának legkülső rétegébe egy chipet ültetnek, ami így az idegrendszer részévé válik, lehetővé téve az illetőnek, hogy csupán gondolatai segítségével jeleket küldjön a számítógépnek. Ezzel a módszerrel a chippel ellátott személy képes a gondolataival mozgatni a kurzort, azaz irányítani a számítógépet. A módszer forradalmi újításnak számít és leginkább azok számára lehet komoly segítség, akik semmilyen mozgásra vagy kommunikációra nem képesek.

Számunkra inkább a kereskedelmi felhasználás szempontjából érdekes ez a technológia.

A mobiltelefonokat egyre többen használják fizetésre, mintegy virtuális pénztárcaként. Néhány héttel ezelőtt írtunk a Google új virtuális fizetőalkalmazásáról, ami hamarosan mindenki számára elérhetővé válik, feleslegessé téve a bankkártyák használatát. Ma már sok mobiltelefont RFID chippel látnak el így nemcsak fizetésre de nyomon követésre is alkalmasak. Nem nehéz kitalálni, hogy ez a technológia hamarosan teljesen elfogadottá, az élet részévé válik, de vajon egyenlő lesz-e a készpénz-nélküli társadalommal?

Készpénz-nélküli társadalom. A világ papírpénz nélkül. Tényleg logikusan hangzik és már nincs messze, hiszen ha úgy vesszük az interneten bonyolított tranzakcióknál a papírpénz már nem játszik szerepet. Valahogy azért az ember mégis megszokta, hogy valami kézzelfogható fizetőeszközt hordjon magánál. A bankkártyákhoz is kell egy pénztárca és az internetes fizetéseket is általában kártyával bonyolítják. A mobiltelefonos fizetés is tulajdonképpen ugyanazt a technológiát alkalmazza, mint a bankkártyák, csak a chip nem egy műanyag lapon, hanem a telefonban van. Ha ez nem meríti ki a készpénz-nélküli társadalom fogalmát, valami ennél is virtuálisabb módszerre van szükség.

Egyre több ember használ bank vagy hitelkártyát a fizetéshez, akkor is, ha csak egy liter tejért vagy egy kiló kenyérért szaladt le a boltba. Mi történik ma, ha valakinek letiltják a kártyáját? Összeszedi az apróját és azzal fizet.

A készpénz-nélküli társadalomban azonban a gombnyomás, amivel a kártyát, vagy bármilyen virtuális fizetőeszközt, letiltják, azt jelenti majd, hogy az illető semmilyen módon nem fog tudni fizetni, hiszen papírpénz nem lesz többé. Valóban kényelmes lesz, hiszen az embernek semmit nem kell magával vinni, ha vásárolni akar, de ugyanakkor a legnagyobb fegyver lesz arra, hogy elvegyék az emberek személyes szabadságát.

Ez nem egy összeesküvés elmélet, hanem az előttünk álló jövő, ami bármikor ránk köszönhet. A technológia már készen áll. A készpénz-nélküli társadalom bevezetése az emberek feletti teljes hatalom következő lépése csupán.

Kapcsolat nélküli RFID technológia

Az egyik legújabb szereplő a színen a Verchip által kifejlesztett és az egyetlen hatóságilag engedélyezett emberbe ültethető RFID chip. A chip leolvasáskor egy egyedi azonosító jelet küld a szkennerbe. Egy barcelonai éjszakai klubban már 2004 óta ilyen chipet kapnak a VIP tagok, így minden igazolvány nélkül beléphetnek és élvezhetik a klub VIP tagok számára fenntartott részének szolgáltatásait. Sokan kizárólag emiatt váltak klubtaggá. A chipek pedig egyre kisebbek és egyre több információ tárolására képesek.

A funkciók egyelőre szétválnak: azonosítás, fizetés, számítógépes interfész. Naiv lenne azt feltételezni, hogy a funkciókat nem fogják összekapcsolni. A technológia fejlődésétől a fogyasztó több kényelmet vár, de vajon nem fogunk-e túl nagy árat fizetni a kényelemért? Például a szabadságunkat. Lehetséges, hogy a készpénz-nélküli társadalom vezet el a következő holokauszthoz? Egy olyan holokauszthoz, amit azok hoznak az emberiségre, akik a digitális pénzt hatalmukban tartják.

Ez nem egészen az a készpénz-nélküli társadalom, amit a moziban vagy a reklámokban látunk. Vagy mégis?

Forrás: idokjelei.hu

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 75 099 769 megtekintés

Videó: 48 324 907 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen6924016

Jelenleg az oldalon

6
Online

Interreg CE1013 REFREsh