Az Egyesült Államok 2017-re Szaúd-Arábiát megelőzve a világ első számú olajtermelője, és már 2015-re a legnagyobb gázkitermelője lehet – írta a Nemzetközi Energiaügynökség hétfőn kiadott éves jelentésében.

Az IEA szerint drámai módon változik a világ energetikai térképe, s ez lényegesen módosítja azokat a korábbi elképzeléseket, amelyek az energiaipar jövőjéről szóltak. „Észak-Amerika jelentős olaj- és gázipari átalakulás előtt áll, amely a világ valamennyi térségére kihat majd, de hasonlóan nagy hatású változások elképzelhetőek az energiahatékonyság terén a világ többi részén is” – fogalmazott Maria van der Hoeven, az ügynökség vezérigazgatója. A szervezet szerint 2013-ra a 2010. évi energiakereslet ötödét kitevő hatékonyságjavulás mehet végbe. Ez azt bizonyítja, hogy az energiahatékonyság éppen olyan fontos, mint az energiaforrások korlátossága, és a hatékonyság növelésére irányuló felfokozott törekvések az energiapolitikai törekvések egységesítőjeként hathatnak – írja az IEA. Az energiaügynökség által közölt elsődleges forgatókönyv szerint az Egyesült Államok 2020-ra nettó földgázexportőrré válik, és 2035-re energetikai szempontból nettó önellátóvá válik.

Nő az olajkitermelés

A fosszilis energiahordozók továbbra is elsődlegesek maradnak a világ energia-összetételében. Az IEA számításai szerint az olaj világpiaci kereslete 2020-ra napi 7 millió hordóval nő majd, és 2035-re meghaladja majd a napi 99 millió hordót. Ekkorra az olaj hordónkénti ára reálértéken eléri a 125 dollárt, ami nominális értéken 215 dolláros szintet jelent. Az olajkitermelést jelentősen növeli majd a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC) kívüli államokban a nem hagyományos és mélytengeri kitermelés, de 2020 után ismét nő az OPEC- tagállamok kivitelére való ráutaltság. Az olajkitermelés 2035-ig tartó növekedésének 45 százalékát Irak adja majd – véli az IEA, hozzátéve hogy a közel-keleti állam az időszak végére a világ második legnagyobb kőolajexportőrévé léphet elő Szaúd-Arábia után.

Fontos szerepben a megújuló energia

A gázpiacon 2035-re 50 százalékkal, 5 billió (5000 milliárd) köbméterre nő a világpiaci kereslet. A kitermelés növekményének közel fele származik majd nem szokványos forrásokból. A legnagyobb termelésbővülés az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Kínában várható – írja a szervezet. Az IEA számításai szerint a szénpiac kilátásai attól függnek, hogy miként módosul a szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos szabályozás. A megújuló energia 2015-re a világ második legfontosabb áramforrása lesz, és 2035-re megközelíti a jelenleg első helyen lévő szén mértékét. Ez a növekedés azonban attól függ, hogy az államok fenntartják-e a támogatások rendszerét – véli az energiaügynökség. Tavaly a támogatás globálisan 88 milliárd dollárt tett ki, de 2035-re vélhetően 4,8 billió dollárra nő. Az atomenergetikai kapacitások több országban csökkentek a fukusimai baleset után, de néhány országban, egyebek mellett Kínában, Dél-Koreában, Indiában és Oroszországban továbbra is nőnek majd.

Forrás: alternativenergia.hu

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 80 136 689 megtekintés

Videó: 52 653 268 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7535104

Jelenleg az oldalon

6
Online

Interreg CE1013 REFREsh