http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/13-iq100/4525-gondolatolvasas-agyletapogatassal#sigProIdacb8b5a8f8
Tudósoknak agyletapogatási technikákkal sikerült rekonstruálniuk arcokat pusztán az emberi gondolatokból.
A NeuroImage szaklap részéről publikálásra elfogadott tanulmányban a kutatók egy fMRI készülékbe fektették alanyaikat, ami a véráramlás mérésével határozza meg az agy különböző területein végbemenő tevékenységeket. Ezután arcképeket mutattak a kísérletben részt vevőknek, majd kizárólag az fMRI adataiból megalkották az alanyok agya által feldolgozott arcok másait.
"Ez gondolatolvasás" - mondta Alan S. Cowen, a Berkeley Egyetem végzős hallgatója, aki Marvin M. Chun, a Yale professzorával és Brice Kuhl-lal, a New Yorki Egyetem kutatójával közösen készítette el a tanulmányt.
A közzétett képeken az eredeti fotók és a rekonstruált változatuk láthatók. Bár a kísérletekben, amihez 30 agyletapogatást használtak fel, az újraalkotott képek kissé elmosódottak, hasonlítanak az eredetiekre. A rekonstrukció minden esetben pontosan visszaadta a bőrszínt, illetve a 30-ból 24 esetben megfelelően rögzítette az arckifejezést, például egy mosolyt. "Egyértelműen van még hova fejlődnünk" - mondta Cowen, hozzátéve, hogy ezeket a kísérleteket két évvel ezelőtt végezték el, tanulmányukat azonban csak az utóbbi hónapokban fogadták el publikációra. Az elmúlt időszakban munkatársaival a módszer tökéletesítésén dolgoztak. "Kifinomultabb matematikai modelleket használunk az fMRI adatok feldolgozásához, ezért az eredményeknek is javulniuk kell".
A képalkotó szoftver kalibrálásához a kutatók 300 arcot mutattak a kísérletben részvevőknek, miközben rögzítették agytevékenységüket. Ezután 30 új arcot tettek eléjük és a rögzített sémák alkalmazásával kizárólag az agyletapogatás adataiból rekonstruálták a látottakat. Technikájuk fejlődésével az alkalmazások is jelentősen bővülhetnek, a mentális rendellenességek alaposabb megismerésétől az álmok megjelenítésén át akár a bűnügyek megoldásáig. "Láthatjuk, hogyan észlelik különböző rendellenességekkel, például autizmussal élő emberek az arcokat - és ezek felhasználásával segíthetjük a diagnosztizálást" - mondta Cowen.
Forrás: sg.hu Kattintson ide...