A korábban becsültnél jóval több cézium-137 kerülhetett ki a levegőbe és a tengervízbe a Fukusima Daiicsi atomerőmű 2011-es katasztrófája után, ismerte el Bécsben egy japán kutatócsoport.

Míg a nukleáris erőmű üzemeltetője, a TEPCO áramszolgálató cég szerint 13600 terra-becquerel (Tbq) lehetett az összesített kibocsátás, a kutatócsoport mérései szerint azonban 17500-20500 terra-becquerel cézium-137 szivároghatott ki, azaz az eredetileg becsült mennyiség másfélszerese! Ebből mintegy 14-17 ezer Tbq kerülhetett a légkörbe, s 3500 Tbq közvetlenül az óceánba.

Ennek nagyon komoly egészségügyi kihatásai lehetnek, ugyanis a cézium-137 izotóp a legveszélyesebb a nukleáris katasztrófa során kibocsátott anyagok közül. A cézium-137 felezési ideje 30 év, könnyedén terjed, vízben oldódik, az emberekre veszélyes, rákkeltő. Aojama Micsio professzor, a Fukusima Egyetem környezeti sugárzást kutató intézetének kutatója szerint a TEPCO „alábecsülte" a kibocsátást. Már több alkalommal bebizonyosodott, hogy a cég kozmetikázott adatokat hozott nyilvánosságra.

A Japan Times című lap összehasonlításképpen felidézte: az 1986-os csernobili katasztrófánál 85 ezer terra-becquerel céziumizotóp került a légkörbe. Bár Abe Sinzo japán kormányfő már tavaly év végén biztosította a világot, hogy a fukusimai atomerőműnél megállították a szivárgást, s kézben tartják a helyzetet, Ono Akira, az erőmű igazgatója nemrégiben elismerte, továbbra sem sikerült megakadályozni a sugárszennyezett vizet tartalmazó tartályok szivárgását, s jelenleg is kerül sugárzó anyag az óceánba. Az atomerőmű leolvadt reaktorai és a használt fűtőelemek hűtéséhez hatalmas mennyiségű vizet használnak fel, s a sugárszennyezett folyadékot az erőmű közelében tárolják.

Forrás: asiaport.hu

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 75 853 701 megtekintés

Videó: 49 035 039 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7047914

Jelenleg az oldalon

7
Online

Interreg CE1013 REFREsh