http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/9-kulfold/5114-vegso-megallapodas-elott-a-gmo-k-termesztesenek-tagallami-tiltasaban#sigProId66fc2c298a
A tagállamok nagykövetei szerdán megszavazták Brüsszelben azt a megállapodást, amely lehetővé teszi a tagországok számára, hogy gazdasági és társadalmi indokok alapján nemzeti hatáskörben lehessen dönteni a genetikailag módosított növények (GMO) termesztéséről saját területükön - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) az MTI-vel csütörtökön.
A tájékoztatás szerint ezt követően már csak az Európai Parlament támogatására van szükség, a szavazás január közepén várható.
A kormányzat évek óta minden lehetséges fórumon következetesen küzd azért, hogy Magyarországon ne lehessen génmódosított növényeket vetni. Mind európai uniós, mind nemzetközi szinten vezető szerepet tölt be az ország a GMO-mentességért folytatott harcban - írták.
A tárca közleménye emlékeztet: a jelenlegi uniós rendszerben rendkívül nehéz feladat a GMO-mentesség megőrzése, illetve a termesztési tilalom bevezetése és fenntartása. Ehhez igen költséges tudományos vizsgálatok szükségesek, ugyanakkor a döntés nem Magyarország kezében van, más tagállamok, illetve az Európai Bizottság döntenek.
A szerdán elfogadott javaslat alapján sokkal egyszerűbbé válik a tiltás, amelyet nemcsak környezeti és egészségügyi, hanem egyéb indokokra is lehet majd alapozni.
Magyarország számára kiemelten fontos stratégiai kérdés az alaptörvényben is megfogalmazott célkitűzés, hogy biztosítva legyen a magyar mezőgazdaság GMO-mentessége. Ezzel az új javaslattal egy biztos jogi alapokon nyugvó, hosszútávon működő, hatékony eszközhöz juthatunk, amely alapján nemzeti hatáskörbe kerül a tiltás lehetősége - hangsúlyozza a közlemény. Ellentétben a jelenlegi rendszerrel, amelyben a moratórium fennmaradásáról az Európai Bizottság és a többi tagállam dönt.
Magyarország vezető szerepet játszott a tárgyalások során a GMO-mentességért folytatott harcban, s ezzel a politikai győzelemmel Magyarország uniós szinten is megerősítette következetes álláspontját, hogy ne lehessen génmódosított növényeket vetni, és megálljt lehessen parancsolni a GMO köztermesztés engedélyezését kérelmező cégeknek - olvasható az FM közleményében.
Forrás: MTI