Törökország további hárommilliárd eurót kér 2018 végéig az Európai Uniótól az országban tartózkodó szíriai menekültek ellátására - erősítette meg hétfői brüsszeli sajtótájékoztatóján Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.

Az uniós és török vezetők brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozóján készülő, időközben kiszivárgott megállapodástervezet értelmében Ankara ezért cserébe ideiglenes jelleggel visszafogadná az országból illegálisan Görögországba érkező migránsok mindegyikét.

Az EU-nak viszont minden egyes visszafogadott szíriai állampolgárért cserébe be kellene fogadnia egy szíriai menekültet közvetlenül Törökországból - olvasható a dokumentumban. Az áttelepítések költségeit az Európai Unió fedezné.

A tervezet szerint az unió teljesen kitelepítené a menekülteket a görög szigetekről, és csak azokat toloncolná vissza Törökországba, akik egy meghatározott dátum után érkeztek.

Törökország a kitoloncolások és az azokat követő áttelepítések hatékonyságának növelése érdekében szorosan együttműködne az Európai Unió hatóságaival és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával, valamint szakértőket állomásoztatna több görög szigeten. Utóbbira az athéni kormány jóváhagyásával kerülne sor.

Az unió a megállapodástervezet értelmében megduplázná a Törökországnak nyújtott támogatás jelenleg hárommilliárd eurós összegét és legkésőbb júliusig eltörölné a vízumkötelezettségét a török állampolgárokkal szemben. A dokumentumban emellett arra is kitértek, hogy a felek havonta közösen értékelnék a török uniós csatlakozási folyamat előrehaladását.

Az uniós vezetők és Ahmet Davutoglu török miniszterelnök közötti munkaebéd már véget ért Brüsszelben. Az EU-tagországok állam- és kormányfői jelenleg a tervezetről vitatkoznak, és noha ez eredetileg nem szerepelt a tervekben, ezt követően este ismét összeülnek Davutogluval. Uniós források szerint az eredeti tervtől azért tértek el, mert Davutoglu a munkaebéden új javaslattal állt elő, amelynek értelmében Törökország az eddiginél többet vállalna a migránsválság megoldása érdekében, de azért az eddiginél több dolgot kér az uniótól.

Az Európai Unió és Törökország közötti csúcstalálkozó résztvevői eredetileg a migrációs hullám megfékezéséről az ankarai kormány és az uniós tagországok vezetői között novemberben létrejött egyezmény végrehajtásáról terveztek tárgyalni elsősorban. Az akcióterv értelmében Ankara kötelezettséget vállalt arra, hogy megerősíti határai védelmét, fellép az embercsempészek ellen és visszafogadja az unióból kitoloncolt bevándorlókat, cserébe az Európai Unió és tagállamai hárommilliárd euróval segítik Törökországot az országban lévő menekültek ellátásában.

Selahattin Demirtas, a törökországi kurd kisebbség érdekeit is képviselő Népi Demokratikus Párt (HDP) társelnöke a szocialista pártcsoporthoz tartozó vezetőkkel Brüsszelben folytatott hétfői megbeszélését követően, egy sajtótájékoztatóján Angela Merkel német kancellárt az európai értékek elárulásával vádolta.

Kijelentette, hogy a menekültválság megoldásában való együttműködésért cserébe a német kormány hallgat a török média elnyomásáról és az emberi jogok sorozatos megsértéséről, hogy "ne hergelje fel" Törökországot.

"Nem vagyunk a menekültkérdésre vonatkozó megállapodás ellen, de nem szabad cserében szemet hunyni az emberi jogok törökországi megsértése felett" - hangsúlyozta Demirtas.

Kiemelte, hogy nem támogatja a menekültek visszaszállítását Törökországba. Az Európai Uniónak inkább a menekültválságot kiváltó konfliktusok megoldásán kellene dolgoznia, hogy mindenki visszatérhessen otthonába - tette hozzá.

Forrás: MTI

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 80 149 468 megtekintés

Videó: 52 665 198 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7535701

Jelenleg az oldalon

6
Online

Interreg CE1013 REFREsh