http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/9-kulfold/3017-a-fukusimai-helyzet-javitasara-szolitott-fel-a-nau#sigProId49e69d9bde
Egyes létfontosságú rendszerek fejlesztésére szólította fel a két évvel ezelőtti japán földrengésben és szökőárban megrongálódott fukusimai atomerőmű üzemeltetőjét a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) hétfőn, miután a létesítményben számos üzemzavar történt az utóbbi hetekben.
A NAÜ közleménye szerint "jelentős eredményeket értek el a Fukusima-1 atomerőműben a 2011. márciusi baleset óta", a többi között megoldották a reaktorok és az elhasznált fűtőelemeket tároló medencék folyamatos hűtését, ezenkívül a helyszínen felgyülemlett radioaktív víz megtisztítását illetően is előrelépések történtek. Ugyanakkor Japán továbbra is komoly kihívásokkal néz szembe a létesítmény leszerelése ügyében.
Az erőművet birtokló TEPCO energiavállalatnak folytatnia kell erőfeszítéseit az alapvető fontosságú rendszerek megbízhatóságának javítására, a létesítmények szerkezeti integritásának felmérésére és a külső veszélyforrások elleni védekezésre - olvasható a szervezet honlapján közzétett értékelésben.
A NAÜ szakemberei a japán kormány meghívására a múlt héten találkoztak a TEPCO vezetőivel, valamint helyszíni szemlét tettek a leszerelés alatt álló létesítményben, s ennek tapasztalatai alapján adták ki értékelésüket az ottani állapotokról.
A nemzetközi szervezet néhány órával azt követően tette közzé figyelmeztetését, hogy közel négy órán át szünetelt a hűtés a fukusimai kettes reaktor fáradt fűtőelemeit tároló medencében, vélhetően egy patkány okozta rövidzárlat miatt.
Hasonló baleset történt az erőműben márciusban, akkor 29 órán át nem üzemelt a hűtés egy rágcsáló miatt.
A korábban a reaktorok hűtésére használt sugárszennyezett víz tárolása is gondot okoz a TEPCO-nak, miután az elmúlt hetekben a folyadékot tartalmazó hét tartályból három is ereszteni kezdett, az egyikből legalább 120 köbméter sugárszennyezett víz jutott a talajba.
A TEPCO úgy döntött, hogy mind a hét víztározóból átszivattyúzza a 23 600 köbméter vizet erősebb szerkezetű acéltartályokba, ami júniusig is eltarthat.
Forrás: MTI
Kapcsolódó blog bejegyzésünk:
Fukushima fejezi be az emberiség ámokfutását?