http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/13-iq100/13875-a-magyar-film-napja-online-vetitesek-az-uraniaban#sigProIdf85ce980bc
A magyar film napja, április 30. alkalmából ünnepi műsorral jelentkezik online csatornáján az Uránia Nemzeti Filmszínház a Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozatával és a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívummal együttműködve.
"A műfajilag változatos program, amely a Moziképek címet kapta, film és mozi inspirációit, ihlető forrásait kutatja" - olvasható a filmszínház szerdai közleményében.
A műsor első felében szereplő négy költői rövidfilm magát a filmnyelvi kísérletezést ünnepli, amely a kezdetektől új impulzusokkal gazdagította a mára a történetmesélés legfőbb médiumává vált mozgóképet. A műsor második felében bemutatásra kerülő ismeretterjesztő munka pedig a kinematográfia olyan úttörőinek állít emléket, akiknek mozi iránti rajongása lenyűgöző és kifejezetten inspiráló ebben a mozik és filmforgalmazók számára nehéz pandémiás időszakban - írják a közleményben.
A műsor három klasszikus filmalkotással indul, melyek a Balázs Béla Stúdióban készültek.
Az első Gyöngyössy Imre, a magyar új hullám jelentős alkotójának 1964-es Férfiarckép című műve, amelyben idős körorvos édesapja lírai portréját rajzolja meg különös szépséggel. A filmet operatőrként Sára Sándor, vágóként Gaál István jegyzi.
Kósa Ferenc Öngyilkosság című filmje (1967) József Attila novellája alapján készült; a költő által felidézett gyermekkori traumákat, víziókat itt is Sára Sándor kamerája varázsolja filmre, a forgatókönyvet a rendező Csoóri Sándorral közösen írta.
Végül Tóth János rendező-operatőr Mozikép című etűdje (1976) a film korai korszakának, a mozgóképalkotás hőskorának világát idézi meg líraian, zenei kompozíciókra emlékeztető módon, Szabados György muzsikájára - írják.
A közlemény szerint mindhárom filmet a közelmúltban restaurálta a Filmarchívum, így kerülnek most vetítésre.
A rövidfilmösszeállítást a megidézett mesterek munkásságához is kötődő, új alkotás zárja, amely Magyarországon most lesz látható először: Bicskei Zoltán Láttam című filmpoémája a magyarkanizsai járás pusztaságán készült, Huszárik Zoltán és Sára Sándor művészete előtt tiszteleg, szintén Szabados György, valamint Ittzés Gergely zenei aláfestésével.
A műsor második felében a legelső magyar filmesek közé tartozó Lifka Sándor és Bosnyák Ernő élete és munkássága tárul fel Siflis Zoltán A kamerás emberek - A mozi, a kinematográfia úttörőinek története a Délvidéken című ismeretterjesztő munkájában. Lifka Sándor és Bosnyák Ernő múlhatatlan érdemeket szereztek az első vándormozik, kőfilmszínházak, az első filmhíradók, az első magyar nyelven megjelent filmújság és a filmforgalmazás megalapozásával, emellett kapcsolatban álltak a budapesti Uránia Tudományos Színházzal is.
A filmek előtt Buglya Zsófia programigazgató és Gelencsér Gábor filmesztéta mond bevezetőt. Az MMA támogatásával megvalósuló program ingyenesen, regisztrációs jegy váltásával tekinthető meg az Uránia online csatornáján (online-uranianf.jegy.hu).
Mint felidézik, 120 éve, 1901. április 30-án mutatták be az Uránia Tudományos Színházban, a mai Uránia Nemzeti Filmszínház elődjében az első magyar filmalkotást, A tánczot. Ennek emlékére 2018 óta április 30. a magyar film napja.
Forrás: MTI