http://78-131-57-228.static.hdsnet.hu/9-kulfold/5856-tomegesen-hagytak-ott-az-amerikai-kikepzotaborokat-a-sziriai-felkelok#sigProIdcace1f1216
Nehezen indul az amerikai védelmi minisztériumnak a mérsékelt szíriai felkelők kiképzését célzó programja; a Pentagon főnöke, Ash Carter néhány napja arra hívta fel a figyelmet, hogy gondjaik vannak a megfelelő számú mérsékelt ellenzéki toborzásával, egy hétfői arab sajtójelentés szerint pedig a potenciális harcosok is tömegesen hagyták ott a kiképzést, amikor megtudták, hogy a részvétel egyik előfeltétele szerint nem harcolhatnak Bassár el-Aszak szíriai elnök kormánycsapatai ellen.
A tervek alapján három év alatt évente ötezer harcost képeznének ki Törökországban és Jordániában létrehozott táborokban. Az amerikai kongresszus által jóváhagyott program három kijelentett célja: az Iszlám Állam (IÁ) szervezet elleni küzdelem, a mérsékelt ellenzék által ellenőrzött területek védelme és a politikai megoldás előmozdítása Szíriában.
A The Syrian Observer független hírportál szerint a szóban forgó projektre, valamint egy párhuzamos, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) az ellenzéki harcosok kiképzését és felvértezését célzó titkos programjára eredetileg hatezren jelentkeztek, de közülük csak ezerötszázan jutott át a szűrőn.
Diplomáciai források szerint legutóbb kétszáz harcos érkezett egy törökországi és egy jordániai táborba, de közülük mindössze ötvenen maradtak ott, mivel a legtöbben nem voltak hajlandóak aláírni, hogy hazatértük után nem támadnak Aszad katonáira.
A program sikeres előrehaladását a gyakorlati nehézségeken túl a Washington és Ankara közötti stratégiai ellentétek is hátráltatják, amelyek abból fakadnak, hogy Amerika nem hajlandó légi hadműveleteit az Aszad-rezsimre is kiterjeszteni.
Törökország, csakúgy mint egyes nyugati kormányok hiába próbálták rábírni Washingtont, hogy az általa vezetett nemzetközi katonai koalíció vadászgépei támogatást nyújtsanak a damaszkuszi vezetés ellen harcoló felkelőknek, az Egyesült Államok minden olyan lépést elutasított, amely veszélyeztetné az Iránnal - Damaszkusz legfontosabb szövetségesével - folytatott nukleáris tárgyalásokat.
Forrás: MTI